понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają role ogrodzenia, chociaż nierzadko służą również za ozdobę. Najczęściej takie sztacheta plastykowe buduje się w nasłonecznionych położeniach, gdzie błyskawicznie rosną oraz mocno się zagęszczają. Mnóstwo uroku maja również takie rosnące ploty, jakie wiodą poprzez osłonięte kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina gałązek lub kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, a także nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez bujnie kwitną, lecz potrzebują tez mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztachety z PCV mogą być bardzo wysmukłe, choć należny je regularnie skracać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, gdyż takie ogrodzenie tworzy się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•ekspresowo kiełkuje,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta PVC z Szydłowca stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий